  • Mfr # MOCC57-30-A
  • Zoro # G1984744
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC57-30-A
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Outside Dia. (mm)
57.20
Outside Dia. (In.)
2.250
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Screw Size (mm)
M6
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Hub Dia.
57.20mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
28.7 mm
Bore Diameter
30 mm
Screw Thread Size
M6
Coupling Size
MOCC57
Outside Diameter
57.2 mm
Coupling Overall Length
78.7 mm
Keyway Depth
3.5 mm
Finish
Anodized Aluminum
Keyway (mm)
8 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Style
Oldham Clamp with Keyway
Max. RPM
4,500 RPM
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp. Range (F)
225
Max. Angular Misalignment
Aluminum
Material
Screw Seating Torque
16 N-m
Axial Motion
0.2 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Weight
0.327 lb
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 30 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 3.5 mm, Keyway Width 8 mm, Screw Seating Torque 16 N-m