  • Mfr # MSPC-50-50-SS
  • Zoro # G2191944
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
50 mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
85 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSPC-50-50-SS
Bore Dia.
50 mm
Outside Dia.
85 mm
Overall Length
124 mm
Keyway Width
14 mm
Keyway Width (mm)
14
Screw Size (mm)
M10
Clearance Dia. (mm)
94.20
Clearance Dia.
94.2 mm
Screw Size
M10
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
85 mm
Clearance Diameter
94.2 mm
Keyway Depth 1
4 mm
Keyway Width 2
14 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 1
50 mm
Maximum Bore Diameter
50 mm
Bore Diameter 2
50 mm
Minimum Bore Diameter
50 mm
Keyway Width 1
14 mm
Keyway Depth 2
4 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Bright
Material
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Max. Torque (In.-Lbs.)
10500
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Machined From
Bar Stock
Max. Torque
5,974 in-lb
Application
Type
Two Piece Clamp Type, with Keyway
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Location from Center
34.1 mm
Maximum Speed
4,000 RPM
Coupling Construction
Two-Piece
Coupling Material
Recommended Gap
2.38 mm
Number of Locking Screws
8
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Screw Material Finish
Bright
Included Screws
(8) Clamp Screws
Bore Type
Round Keyed
Shaft Locking Type
Clamp On
Fastener Tightening Torque
77 N-m
Maximum Torque
675 N-m
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Zero Backlash
Yes
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Coupling Material Grade
303
Coupling Material Finish
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 50 mm, Bore Diameter 2 50 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 94.2 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 85 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 4 mm, Keyway Depth 2 4 mm, Minimum Bore Diameter 50 mm, Keyway Width 1 14 mm, Keyway Width 2 14 mm, Maximum Bore Diameter 50 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 675 N-m, Overall Length 124 mm, Shaft Locking Type Clamp On