  • Mfr # DCDK44-20-20-A
  • Zoro # G508678012
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 17/32 in
Dynamic Torque Non-Reversing
425 in-lb
Bore Tolerance
+0.001/-0.000 in
Dynamic Torque Reversing
212.5 in-lb
Moment of Inertia
1.65 lb-in sq
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DCDK44-20-20-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
Keyway Depth 1
1/8 in
Bore Diameter 2
1 1/4 in
Different Bore Sizes
No
Keyway Width 1
1/4 in
Coupling Outside Diameter
2 3/4 in
Bore Diameter 1
1 1/4 in
Minimum Bore Diameter
Screw Thread Size
M8
Screw Length
20 mm
Keyway Width 2
1/4 in
Length Through Bore 2
1.7 in
Hub Length
1.2 in
Clearance Diameter
2.8 in
Maximum Bore Diameter
Keyway Depth 2
1/8 in
Length Through Bore 1
1.7 in
Details
Dynamic Torque Non-Reversing
425 in-lb
Bore Tolerance
Dynamic Torque Reversing
212.5 in-lb
Moment of Inertia
1.65 lb-in sq
Item
Disc Coupling
Axial Motion
0.03 in
Screw Material
Alloy Steel
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Hub Material Grade
2024
Disc Material Grade
302
Maximum Speed
10,000 RPM
Hub Material
Aluminum
Features
Disc Material
Stainless Steel
Shaft Locking Type
Clamp On
Zero Backlash
Yes
Bore Type
Round with Keyway
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Center Spacer Material
Aluminum
System of Measurement
Inch
Number of Discs
2 with Center Spacer
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Torsional Stiffness
1,600 in-lb/Deg
For Motion Type
Continuous, Forward and Reverse, Start and Stop
Full Bearing Support Required
Yes
Maximum Torque
850 in-lb
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Application
Encoders, Stepper/Servo
Included Screws
(2) Hex Cap Screws
Angular Misalignment
2 Degrees
Shaft Tolerance
+0.0000 in/-0.0005 in
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Screw Material Finish
Black Oxide
Disc Material Finish
Plain
Number of Locking Screws
2
Parallel Misalignment
0.012 in
Hub Material Finish
Anodized
Description
Disc Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.03 in, Bore Diameter 1 1 1/4 in, Bore Diameter 2 1 1/4 in, Bore Type Round with Keyway, Clearance Diameter 2.8 in, Dynamic Torque Non-Reversing 425 in-lb, Hub Length 1.2 in, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 212.5 in-lb, Coupling Outside Diameter 2 3/4 in, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 1.7 in, Length Through Bore 2 1.7 in, Maximum Bore Diameter 1 1/4 in