  • Mfr # MDCD80-35-25-A
  • Zoro # G408678235
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
101.2 mm
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Features
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MDCD80-35-25-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
101.2 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Maximum Bore Diameter
35 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Different Bore Sizes
Yes
Minimum Bore Diameter
25 mm
Details
Item
Disc Coupling
Bore Tolerance
Features
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Shaft Locking Type
Clamp On
Hub Material Grade
2024
Zero Backlash
Yes
Hub Material
Aluminum
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Center Spacer Material
Aluminum
System of Measurement
Metric
Maximum Speed
10,000 RPM
Standards
RoHS3 and REACH Compliant
Disc Material Grade
302
Number of Discs
2 with Center Spacer
Disc Material
Stainless Steel
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Maximum Bore Diameter 35 mm, Minimum Bore Diameter 25 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes Yes, Disc Material Stainless Steel