  • Mfr # MDCD80-45-40-A
  • Zoro # G608678325
Overall Length
101.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCD80-45-40-A
Overall Length
101.2 mm
Bore Diameter 2
40 mm
Minimum Bore Diameter
40 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 1
45 mm
Maximum Bore Diameter
45 mm
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 45 mm, Bore Diameter 2 40 mm, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Maximum Bore Diameter 45 mm, Minimum Bore Diameter 40 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes Yes, Disc Material Stainless Steel