  • Mfr # UDSK16-10MM-3/8"-SS
  • Zoro # G300674854
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
0.995 in (25.3 mm)
Bore
10 mm x 0.3750 in
Keyway
3 mm x 3/32 in
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UDSK16-10MM-3/8"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
0.995 in (25.3 mm)
Length
4.875 in (123.8 mm)
Hub Depth
1.190 in (30.2 mm)
Yoke Length (LY)
1.688 in (42.9 mm)
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
10 mm x 0.3750 in
Keyway
3 mm x 3/32 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Weight
0.765 lbs
B2 Shaft Penetration
1.190 in (30.2 mm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Rated Torque
284 in-lb (32.1 Nm)
Max. Torque
1420 in-lb (160.4 Nm)
B1 Shaft Penetration
1.190 in (30.2 mm)
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
Max Operating Angle
90°
Matching Boot
UBOOT16/25-NI-KIT
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 10mm x 0.3750" bores, a 0.995" (25.3mm) outer diameter, and a 4.875" (123.8mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.