  • Mfr # UD12-10MM-9MM-SS
  • Zoro # G700674614
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
18.9 mm
Bore
10 mm x 9 mm
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UD12-10MM-9MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
18.9 mm
Length
96.9 mm
Yoke Length (LY)
34.1 mm
Hub Depth
24.1 mm
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
10 mm x 9 mm
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Weight
0.335 lbs
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Style
Round Bore
Matching Boot
UBOOT12/19-NI-KIT
B2 Shaft Penetration
24.1 mm
B1 Shaft Penetration
24.1 mm
Max Operating Angle
90°
Max. Torque
89.3 Nm
Rated Torque
17.9 Nm
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 10mm x 9mm bores, a 18.9mm outer diameter, and a 96.9mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.