  • Mfr # UDSK14-11MM-11MM-SS
  • Zoro # G900673615
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
22.1 mm
Bore
11 mm x 11 mm
SAE or Metric
Metric
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UDSK14-11MM-11MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
22.1 mm
Length
111.1 mm
Hub Depth
26.2 mm
Yoke Length (LY)
38.1 mm
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
11 mm x 11 mm
SAE or Metric
Metric
Material
303 Stainless Steel
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
4 mm x 4 mm
Weight
0.519 lbs
Rated Torque
25.4 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Matching Boot
UBOOT14/22-NI-KIT
Max. Torque
127.1 Nm
B2 Shaft Penetration
26.2 mm
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
B1 Shaft Penetration
26.2 mm
Max Operating Angle
90°
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 11mm x 11mm bores, a 22.1mm outer diameter, and a 111.1mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.