  • Mfr # UDSK20-12MM-12MM-SS
  • Zoro # G100676065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
31.6 mm
Bore
12 mm x 12 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
4 mm x 4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UDSK20-12MM-12MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
31.6 mm
Length
142.9 mm
Yoke Length (LY)
47.6 mm
Hub Depth
31.8 mm
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
12 mm x 12 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
4 mm x 4 mm
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
Weight
1.36 lbs
Max. Torque
345.7 Nm
B1 Shaft Penetration
31.8 mm
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
B2 Shaft Penetration
31.8 mm
Rated Torque
69.1 Nm
Matching Boot
UBOOT20/32-NI-KIT
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Max Operating Angle
90°
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 12mm x 12mm bores, a 31.6mm outer diameter, and a 142.9mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.