  • Mfr # UD20-14MM-1/2"-SS
  • Zoro # G000674031
Outside Dia.
1.245 in (31.6 mm)
Bore
14 mm x 0.5000 in
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UD20-14MM-1/2"-SS
Outside Dia.
1.245 in (31.6 mm)
Length
5.625 in (142.9 mm)
Hub Depth
1.250 in (31.8 mm)
Yoke Length (LY)
1.875 in (47.6 mm)
Bore
14 mm x 0.5000 in
SAE or Metric
Inch/Metric
B1 Shaft Penetration
1.250 in (31.8 mm)
Max. Torque
3060 in-lb (345.7 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Rated Torque
612 in-lb (69.1 Nm)
B2 Shaft Penetration
1.250 in (31.8 mm)
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 14mm x 0.5000" bores, a 1.245" (31.6mm) outer diameter, and a 5.625" (142.9mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.