  • Mfr # UD20-15MM-12MM-SS
  • Zoro # G500674944
Outside Dia.
31.6 mm
Bore
15 mm x 12 mm
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
UD20-15MM-12MM-SS
Outside Dia.
31.6 mm
Length
142.9 mm
Hub Depth
31.8 mm
Yoke Length (LY)
47.6 mm
Bore
15 mm x 12 mm
SAE or Metric
Metric
Max. Torque
345.7 Nm
Rated Torque
69.1 Nm
B2 Shaft Penetration
31.8 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
31.8 mm
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 15mm x 12mm bores, a 31.6mm outer diameter, and a 142.9mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.