  • Mfr # UD24-15MM-15MM-SS
  • Zoro # G800676235
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
15 mm x 15 mm
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UD24-15MM-15MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
38.0 mm
Length
166.7 mm
Hub Depth
35.6 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
15 mm x 15 mm
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Weight
2.412 lbs
Max. Torque
737.2 Nm
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Rated Torque
147.4 Nm
Style
Round Bore
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
Max Operating Angle
90°
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 15mm x 15mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 166.7mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.