  • Mfr # UD24-19MM-16MM-SS
  • Zoro # G700675017
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
19 mm x 16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
UD24-19MM-16MM-SS
Outside Dia.
38.0 mm
Length
166.7 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Bore
19 mm x 16 mm
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
Rated Torque
147.4 Nm
Max. Torque
737.2 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 19mm x 16mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 166.7mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.