  • Mfr # UDSK32-22MM-20MM-SS
  • Zoro # G700673624
Outside Dia.
50.7 mm
Bore
22 mm x 20 mm
Keyway
6 mm x 6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UDSK32-22MM-20MM-SS
Outside Dia.
50.7 mm
Length
220.7 mm
Hub Depth
43.2 mm
Yoke Length (LY)
69.9 mm
Bore
22 mm x 20 mm
Keyway
6 mm x 6 mm
SAE or Metric
Metric
Material
303 Stainless Steel
Weight
5.476 lbs
B2 Shaft Penetration
43.2 mm
B1 Shaft Penetration
43.2 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Max. Torque
1586.3 Nm
Rated Torque
317.3 Nm
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 22mm x 20mm bores, a 50.7mm outer diameter, and a 220.7mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.