  • Mfr # UDSK32-22MM-5/8"-SS
  • Zoro # G800673951
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Bore
22 mm x 0.6250 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UDSK32-22MM-5/8"-SS
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Length
8.688 in (220.7 mm)
Yoke Length (LY)
2.750 in (69.9 mm)
Hub Depth
1.700 in (43.2 mm)
Bore
22 mm x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Keyway
6 mm x 3/16 in
Rated Torque
2808 in-lb (317.3 Nm)
B2 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Max. Torque
14040 in-lb (1586.3 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B1 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 22mm x 0.6250" bores, a 1.995" (50.7mm) outer diameter, and a 8.688" (220.7mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.