  • Mfr # UDSK32-25MM-22MM-SS
  • Zoro # G500674296
Outside Dia.
50.7 mm
Bore
25 mm x 22 mm
Keyway
8 mm x 6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UDSK32-25MM-22MM-SS
Outside Dia.
50.7 mm
Length
220.7 mm
Yoke Length (LY)
69.9 mm
Hub Depth
43.2 mm
Bore
25 mm x 22 mm
Keyway
8 mm x 6 mm
SAE or Metric
Metric
B1 Shaft Penetration
43.2 mm
Max. Torque
1586.3 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Rated Torque
317.3 Nm
B2 Shaft Penetration
43.2 mm
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 25mm x 22mm bores, a 50.7mm outer diameter, and a 220.7mm length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.