  • Mfr # UD32-28MM-3/4"-SS
  • Zoro # G500674418
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Bore
28 mm x 0.7500 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UD32-28MM-3/4"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.995 in (50.7 mm)
Length
8.688 in (220.7 mm)
Hub Depth
1.700 in (43.2 mm)
Yoke Length (LY)
2.750 in (69.9 mm)
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
28 mm x 0.7500 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Weight
5.506 lbs
Style
Round Bore
Rated Torque
2808 in-lb (317.3 Nm)
Matching Boot
UBOOT32/51-NI-KIT
B1 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Max Operating Angle
90°
B2 Shaft Penetration
1.700 in (43.2 mm)
Max. Torque
14040 in-lb (1586.3 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 28mm x 0.7500" bores, a 1.995" (50.7mm) outer diameter, and a 8.688" (220.7mm) length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.