  • Mfr # UD28-14-10-SS
  • Zoro # G800673630
Outside Dia.
1.745 in
Bore
0.8750 in x 0.6250 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UD28-14-10-SS
Outside Dia.
1.745 in
Length
7.750 in
Yoke Length (LY)
2.500 in
Hub Depth
1.610 in
Bore
0.8750 in x 0.6250 in
SAE or Metric
Inch
Weight
3.809 lbs
B2 Shaft Penetration
1.610 in
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
B1 Shaft Penetration
1.610 in
Matching Boot
UBOOT28/44-NI-KIT
Max. Torque
9450 in-lb
Rated Torque
1890 in-lb
Description
This Ruland double friction bearing universal joint has 0.8750" x 0.6250" bores, a 1.745" outer diameter, and a 7.750" length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA by Belden Universal and rebored by Ruland for the shortest lead time in the industry.