  • Mfr # UDSK32-14-10-F
  • Zoro # G200675579
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Double, Friction Bearing
Outside Dia.
1.995 in
Bore
0.8750 in x 0.6250 in
Material
Alloy Steel
Keyway
3/16 in x 3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UDSK32-14-10-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.995 in
Length
8.688 in
Yoke Length (LY)
2.750 in
Hub Depth
1.700 in
Details
Type
Double, Friction Bearing
Bore
0.8750 in x 0.6250 in
Material
Alloy Steel
Keyway
3/16 in x 3/16 in
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
SAE or Metric
Inch
Weight
5.292 lbs
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Max Operating Angle
90°
Rated Torque
3870 in-lb
B1 Shaft Penetration
1.700 in
Max. Torque
19350 in-lb
Matching Boot
UBOOT32/51-NI-KIT
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
B2 Shaft Penetration
1.700 in
Description
This Ruland double friction bearing universal joint with set screws has 0.8750" x 0.6250" bores, a 1.995" outer diameter, and a 8.688" length. It is ideal for applications with wide distances between shafts and can accommodate all forms of misalignment. This double universal joint is made of two blocks, four pins, one center spacer, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 90°, which is a significant improvement over commodity style double universal joints. It is made from high grade alloy steel for high torque capabilities. The user can add boots to protect the joints from unwanted contaminants and increase service life. This double friction bearing universal joint is manufactured in the USA.