  • Mfr # MWSPK-10-F
  • Zoro # G3389260
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm
Material
Black Oxide Steel
Outside Dia.
24 mm
Dimension Type
Metric
Width
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWSPK-10-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
24 mm
Dimension Type
Metric
Width
20 mm
Screw Size
M3
Clearance Dia.
26.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Black Oxide Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
Alloy Steel
Weight
0.1056 lbs
System of Measurement
Number of Screws
4 ea
Screw Location (R)
8.51 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Type
Two-Piece
Screw Seating Torque
2.1 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Style
Keyed
Keyway (K)
3 mm
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece double wide shaft collar has a 10mm bore, 3mm keyway, 24mm OD, and 20mm width. It has about 25% more holding power than standard round bore collars of equivalent bore size and can be used as a short rigid coupling in applications where standard length rigid couplings will not fit. The addition of a keyway allows for use in positive drive applications as a shaft collar or for extra torque capacity when used as a rigid coupling. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 1215 lead-free steel to a fine burr-free finish with Ruland's proprietary black oxide formulation which creates a fine glossy appearance and increases holding power and corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.