  • Mfr # PSR20-10MM-1/4"-SS
  • Zoro # G7096201
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSR20-10MM-1/4"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx1/4",303 SS
Max. Temp. Range (F)
Style
Set Screw
Material
303 Stainless Steel
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.044 Deg/lb-in (0.39 Deg/Nm)
Static Torque
81.0 lb-in (9.15 Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Moment of Inertia
0.0922 lb-in<sup>2</sup>, 26.977 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Measurement Type
Inch/Metric
Dynamic Torque Reversing
20.25 lb-in (2.29 Nm)
Screw Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Screw Seating Torque
7.2 Nm
B2 Shaft Penetration
0.695 in
Dynamic Torque Non-Reversing
40.5 lb-in (4.58 Nm)