  • Mfr # PCR18-10MM-1/4"-A
  • Zoro # G7093849
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.125 in (28.6 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Style
Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCR18-10MM-1/4"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.250 in
Outside Dia.
1.125 in (28.6 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx1/4",Aluminum
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.141 Deg/lb-in (1.25 Deg/Nm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
20 lb-in (2.25 Nm)
Dynamic Torque Reversing
10 lb-in (1.13 Nm)
Screw Finish
Black Oxide
Number of Screws
2 ea
Screw Material
Alloy Steel
Static Torque
40.0 lb-in (4.52 Nm)
Moment of Inertia
0.0217 lb-in<sup>2</sup>, 6.349 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.695 in