  • Mfr # MWS30-10MM-3/8"-A
  • Zoro # G7086663
Bore Dia.
10 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.181 in (30.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.71 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS30-10MM-3/8"-A
Bore Dia.
10 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.181 in (30.0 mm)
Overall Length
1.181 in (30.0 mm)
Set Screw Size
M5
Item
Beam Coupling,4 Beam,10mmx3/8",Aluminum
0.71 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Material
Aluminum
B1 Shaft Penetration
14.1 mm
B2 Shaft Penetration
0.559 in
Static Torque
6.90 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
3.45 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Dynamic Torque Reversing
1.73 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Screw Seating Torque
4 Nm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)