  • Mfr # PCR20-11MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7094208
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PCR20-11MM-5/16"-SS
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,4 Beam,11mmx5/16",303 SS
Material
303 Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.064 Deg/lb-in (0.57 Deg/Nm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Dynamic Torque Reversing
17.5 lb-in (1.98 Nm)
Moment of Inertia
0.0922 lb-in<sup>2</sup>, 26.977 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Static Torque
70.0 lb-in (7.91 Nm)
Dynamic Torque Non-Reversing
35 lb-in (3.96 Nm)
B1 Shaft Penetration
17.6 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Screw Seating Torque
4.6 Nm
B2 Shaft Penetration
0.695 in