  • Mfr # PSR20-12MM-3/8"-A
  • Zoro # G7096527
Bore Dia.
12 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSR20-12MM-3/8"-A
Bore Dia.
12 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,4 Beam,12mmx3/8",Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.124 Deg/lb-in (1.10 Deg/Nm)
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Static Torque
52.0 lb-in (5.88 Nm)
Dynamic Torque Non-Reversing
26 lb-in (2.94 Nm)
Dynamic Torque Reversing
13 lb-in (1.47 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
0.695 in
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Moment of Inertia
0.0340 lb-in<sup>2</sup>, 9.948 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
17.6 mm