  • Mfr # MWS25-7MM-1/4"-SS
  • Zoro # G7087372
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
7 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS25-7MM-1/4"-SS
Bore Dia.
7 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
0.945 in (24.0 mm)
Set Screw Size
M4
Item
Beam Coupling,4 Beam,7mmx1/4",303 SS
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.58 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Material
303 Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
2.55 Nm
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Moment of Inertia
7.871x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Static Torque
5.10 Nm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Dynamic Torque Reversing
1.28 Nm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
B2 Shaft Penetration
0.461 in