  • Mfr # MWS25-7-6-SS
  • Zoro # G7087363
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
7 mm x 6 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Style
Set Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MWS25-7-6-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
7 mm x 6 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Set Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,4 Beam,7x6mm,303 SS
Style
Set Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.58 Deg/Nm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
303 Stainless Steel
Moment of Inertia
7.871 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Dynamic Torque Reversing
1.28 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.55 Nm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
B2 Shaft Penetration
11.7 mm
Screw Finish
Black Oxide
Number of Screws
4 ea
Screw Material
Alloy Steel
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Static Torque
5.10 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Axial Motion
0.25 mm
Description