  • Mfr # MWS25-8-7-SS
  • Zoro # G7087409
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MWS25-8-7-SS
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Outside Dia.
25.0 mm
Overall Length
24.0 mm
Item
Beam Coupling,4 Beam,8x7mm,303 SS
Material
303 Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.58 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
B2 Shaft Penetration
11.7 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Moment of Inertia
7.871 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
B1 Shaft Penetration
11.7 mm
Static Torque
5.10 Nm
Dynamic Torque Reversing
1.28 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.55 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Axial Motion
0.25 mm
Description