  • Mfr # FSR16-10MM-3/8"-A
  • Zoro # G7088267
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 0.375 in
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.097 Deg/lb-in (0.86 Deg/Nm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSR16-10MM-3/8"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 0.375 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,10mmx3/8",Aluminum
0.097 Deg/lb-in (0.86 Deg/Nm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Style
Set Screw
Material
Aluminum
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Screw Material
Alloy Steel
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.720 in
Dynamic Torque Non-Reversing
16.5 lb-in (1.86 Nm)
B1 Shaft Penetration
18.3 mm
Moment of Inertia
0.0139 lb-in<sup>2</sup>, 4.120 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Number of Screws
4 ea
Dynamic Torque Reversing
8.25 lb-in (0.93 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Static Torque
33.0 lb-in (3.73 Nm)
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
4 Nm