  • Mfr # FSR16-11MM-5/16"-A
  • Zoro # G7088538
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSR16-11MM-5/16"-A
Bore Dia.
11 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.500 in (38.1 mm)
Item
Beam Coupling,6 Beam,11mmx5/16",Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.124 Deg/lb-in (1.10 Deg/Nm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Dynamic Torque Reversing
7.3 lb-in (0.82 Nm)
Dynamic Torque Non-Reversing
14.5 lb-in (1.64 Nm)
B2 Shaft Penetration
0.720 in
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B1 Shaft Penetration
18.3 mm
Screw Seating Torque
4 Nm
Static Torque
29.0 lb-in (3.28 Nm)
Moment of Inertia
0.0139 lb-in<sup>2</sup>, 4.120 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)