  • Mfr # FCR20-12MM-5/16"-SS
  • Zoro # G7088693
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FCR20-12MM-5/16"-SS
Bore Dia.
12 mm x 0.313 in
Outside Dia.
1.250 in (31.8 mm)
Overall Length
1.750 in (44.5 mm)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Item
Beam Coupling,6 Beam,12mmx5/16",303 SS
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.023 Deg/lb-in (0.20 Deg/Nm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in (0.38 mm)
Screw Seating Torque
9.5 Nm
B2 Shaft Penetration
0.842 in
Static Torque
129.2 lb-in (14.60 Nm)
Axial Motion
0.010 in (0.25 mm)
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Dynamic Torque Reversing
32.3 lb-in (3.65 Nm)
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in (+0.000 mm / -0.013 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
64.6 lb-in (7.30 Nm)