  • Mfr # FCMR32-13-12-SS
  • Zoro # G7089229
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
13 mm x 12 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.33 Deg/Nm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FCMR32-13-12-SS
Bore Dia.
13 mm x 12 mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Clearance Dia. (mm)
37.06 mm
Item
Beam Coupling,6 Beam,13x12mm,303 SS
0.33 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.38 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Material
303 Stainless Steel
Dynamic Torque Reversing
2.83 Nm
B2 Shaft Penetration
21.4 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Axial Motion
0.25 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Static Torque
11.32 Nm
Moment of Inertia
32.426 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 Nm
B1 Shaft Penetration
21.4 mm
Description