  • Mfr # MSCX-12-12-SS
  • Zoro # G8006284
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCX-12-12-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Screw Size (mm)
M6
Screw Size
M6
Coupling Outside Diameter
29 mm
Bore Diameter 2
12 mm
Clearance Diameter
29 mm
Different Bore Sizes
No
Maximum Bore Diameter
12 mm
Bore Diameter 1
12 mm
Minimum Bore Diameter
12 mm
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Max. RPM
4,000 RPM
Application
Machined From
Bar Stock
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Material
Design
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Type
Set Screw Type
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Coupling Material Grade
303
Maximum Torque
32 N-m
Coupling Construction
One-Piece
Coupling Material
Stainless Steel
Coupling Material Finish
Bright
Screw Material Finish
Included Screws
(4) Set Screws
Fastener Tightening Torque
5.76 N-m
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Number of Locking Screws
4
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Maximum Speed
4,000 RPM
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Set Screw
Bore Type
Round
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 12 mm, Bore Diameter 2 12 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 29 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 12 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 12 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm