  • Mfr # MSCX-10-10-SS
  • Zoro # G8209047
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSCX-10-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Screw Size
M5
Screw Size (mm)
M5
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
29 mm
Clearance Diameter
29 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 1
10 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Application
Material
Machined From
Bar Stock
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Type
Set Screw Type
Design
Max. RPM
4,000 RPM
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Coupling Material Grade
303
Zero Backlash
Yes
Coupling Construction
One-Piece
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Torque
32 N-m
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Coupling Material
Stainless Steel
Number of Locking Screws
4
Fastener Tightening Torque
3.2 N-m
Shaft Locking Type
Set Screw
Bore Type
Round
Screw Material Finish
Bright
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Coupling Material Finish
Maximum Speed
4,000 RPM
Included Screws
(4) Set Screws
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 29 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 10 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 10 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm