  • Mfr # MSCC-35-35-SS
  • Zoro # G8067604
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
67 mm
Overall Length
95 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MSCC-35-35-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
35 mm
Outside Dia.
67 mm
Overall Length
95 mm
Keyway Width
10 mm
Screw Size
M8
Keyway Width (mm)
10
Screw Size (mm)
M8
Keyway Width 1
10 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Coupling Outside Diameter
67 mm
Keyway Depth 2
3.5 mm
Different Bore Sizes
No
Maximum Bore Diameter
35 mm
Screw Thread Size
Keyway Width 2
10 mm
Keyway Depth 1
3.5 mm
Clearance Diameter
67 mm
Minimum Bore Diameter
35 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Bright
Type
Set Screw Type, with Keyway
Material
Application
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Machined From
Bar Stock
Design
Max. RPM
4,000 RPM
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Maximum Speed
4,000 RPM
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Coupling Construction
One-Piece
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Screw Material Finish
Bright
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Fastener Tightening Torque
13.6 N-m
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Shaft Locking Type
Set Screw
Zero Backlash
Yes
Maximum Torque
330 N-m
Coupling Material Finish
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Coupling Material Grade
303
Included Screws
(4) Set Screws
Bore Type
Round Keyed
Coupling Material
Stainless Steel
Number of Locking Screws
4
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 67 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 67 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 3.5 mm, Keyway Depth 2 3.5 mm, Minimum Bore Diameter 35 mm, Keyway Width 1 10 mm, Keyway Width 2 10 mm, Maximum Bore Diameter 35 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 330 N-m, Overall Length 95 mm, Shaft Locking Type Set Screw