  • Mfr # MSCC-14-14-SS
  • Zoro # G8153844
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
34 mm
Overall Length
50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSCC-14-14-SS
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
34 mm
Overall Length
50 mm
Screw Size
M6
Keyway Width (mm)
5
Screw Size (mm)
M6
Keyway Width
5 mm
Bore Diameter 1
14 mm
Clearance Diameter
34 mm
Keyway Width 1
5 mm
Coupling Outside Diameter
34 mm
Keyway Width 2
5 mm
Keyway Depth 2
2.4 mm
Keyway Depth 1
2.4 mm
Maximum Bore Diameter
14 mm
Bore Diameter 2
14 mm
Minimum Bore Diameter
14 mm
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Fastener Tightening Torque
5.76 N-m
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Maximum Torque
60 N-m
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 34 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 34 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 2.4 mm, Keyway Depth 2 2.4 mm, Minimum Bore Diameter 14 mm, Keyway Width 1 5 mm, Keyway Width 2 5 mm, Maximum Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 60 N-m, Overall Length 50 mm, Shaft Locking Type Set Screw