  • Mfr # MOST33-13-A
  • Zoro # G7099211
Bore Dia.
13 mm
Outside Dia.
1.313 in (33.3 mm)
Overall Length
1.875 in (47.6 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOST33-13-A
Bore Dia.
13 mm
Outside Dia.
1.313 in (33.3 mm)
Overall Length
1.875 in (47.6 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
15.0 mm
Set Screw Size
Item
Set Oldham Coupling Hub,13mm,Alum
Set Screw
Measurement Type
Metric
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
2.2 Nm