  • Mfr # MOST25-12-SS
  • Zoro # G3387048
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.125 in (28.6 mm)
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOST25-12-SS
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.125 in (28.6 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M4
Hub Width
9.9 mm
4500 RPM
Material
303 Stainless Steel
Finish
Bright
Weight
0.0746 lbs
Screw Type
Set Screw
Style
Set Screw
Max. Temp. Range (F)
Rating determined by disk
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Number of Screws
2 ea 90° apart
Screw Finish
Bright
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
9.9 mm
Description
Ruland oldham couplings are zero-backlash and designed for use in applications with high parallel misalignment (up to 10% of the OD). This set screw style hub is a component in a three piece design which mates two stainless steel hubs to a disk insert. It has a 12mm bore, 25.4mm OD, and 11.9mm length. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp or set screw hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. Disks are available in three materials allowing the user to tailor coupling performance to system requirements. Stainless steel hubs can be used in high corrosion, high temperature, and cleanroom environments when combined with a PEEK disk. The complete coupling has a balanced design and can accommodate speeds of up to 4,500 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum torque capabilities. This oldham coupling hub is RoHS and REACH compliant.