  • Mfr # ENSP30-6-A
  • Zoro # G2395060
/ea
Key Features
Bore Dia.
3/8 in
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
1 3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENSP30-6-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
3/8 in
Outside Dia.
1 3/16 in
Dimension Type
Inch
Width
5/16 in
Screw Size
M3 x 10
Clearance Dia.
1.27 in
Width Tolerance
For Shaft Diameter
Screw Thread Size
M3x10
Collar Outside Diameter
30 mm
Bore Diameter
Collar Width
8 mm
Clearance Diameter
32.3 mm
Details
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 225 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Item
Shaft Collar
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Collar Material
Aluminum
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Collar Material Finish
Bright
Screw Location from Center
0.47 in
Shaft Tolerance
Bore Type
Round
Collar Construction
2-Piece
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Grade
2024
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 3/8 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 30 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 32.3 mm, Collar Width 8 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Alloy Steel