  • Mfr # MTCL-24-3-SS
  • Zoro # G8164581
/ea
Key Features
Bore Dia.
M24 x 3
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp, Threaded
Outside Dia.
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MTCL-24-3-SS
Dimensions
Bore Dia.
M24 x 3
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric
Width
15 mm
Screw Size
M6 x 16
Clearance Dia.
52.1 mm
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Collar Outside Diameter
45 mm
Collar Width
15 mm
Bore Diameter
24 mm
Bore Thread Size
For Shaft Diameter
24 mm
Clearance Diameter
52.1 mm
Screw Thread Size
M6x16
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp, Threaded
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Stainless Steel
Item
Shaft Collar
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Material - Collars
Bore Type - Collars
Threaded Bore
System of Measurement
Metric
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS Compliant
Screw Seating Torque
9.6 N-m
Screw Material Grade
304
Collar Construction
1-Piece
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Included Screws
(1) Hex Socket Cap Screw
Collar Material
Stainless Steel
Collar Material Grade
303
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Shaft Locking Type
Clamp On
Screw Location from Center
17.5 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bore Type
Threaded
Screw Material Finish
Bright
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Collar Material Finish
Bright
Thread Direction
Right Hand Thread
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Threaded, Bore Diameter 24 mm, Collar Outside Diameter 45 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 52.1 mm, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Finish Bright