  • Mfr # MSPK-50-SS
  • Zoro # G7103192
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
50 mm
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
78 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MSPK-50-SS
Bore Dia.
50 mm
Outside Dia.
78 mm
Dimension Type
Metric
Width
19 mm
Screw Size
M8 x 25
Clearance Dia.
84.7 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Item
Shaft Collar,Keyed,50mm,303 SS
Type
Two-Piece
Screw Seating Torque
23 Nm
Style
Keyed
Number of Screws
2 ea
Keyway (K)
14 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Weight
0.8341 lbs
Screw Finish
Bright, No Plating
Screw Location (R)
32.00 mm