  • Zoro # G1966435
/ea
Key Features
Bore Dia.
0.664"-32
Material
Black Oxide 1215 Lead Free Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Bearing Locknut
Outside Dia.
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TCN-03-F
Zoro #
G1966435
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.664"-32
Outside Dia.
1 1/2 in
Dimension Type
Inch
Width
7/16 in
Screw Size
M5 x 16
Face Diameter
15/16 in
Screw Thread Size
M5x16
Industry Standard Size
N03
Bore Thread Size
0.664" - 32 TPI
Nut Width
7/16 in
Bore Diameter
0.664 in
Nut Outside Diameter
Details
Material
Number of Pieces
1
Collar Style
Bearing Locknut
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Type - Collars
Threaded Bore
Item - Shaft Collars
Bearing Locknut Shaft Collar
Item
Shaft Collar
Material - Collars
System of Measurement
Inch
Standards
Conflict Minerals Compliant, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Bearing Face Maximum TIR
0.0005 in
Nut Construction
1-Piece Clamp-On
Nut Material
Carbon Steel
Screw Location from Center
0.5 in
Shaft Tolerance
Maximum Operating Temperature
350 Degrees F
Thread Spacing
Fine
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Bore Type
Threaded Bore
Nut Locking Type
Clamping Socket Cap Screw
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Nut Material Finish
Black Oxide
Nut Material Grade
Description
Shaft Collar, Industry Standard Size N03, Bore Thread Size 0.664 In. - 32 TPI, Nut Outside Diameter 1 1/2 in, Face Diameter 15/16 in, Nut Width 7/16 in, Bearing Face Maximum TIR 0.0005 in, Nut Material Carbon Steel, Nut Material Grade 1215, System of Measurement Inch, Resistance Properties Corrosion Resistant, Screw Location from Center 0.5 in, Screw Material Alloy Steel, Maximum Operating Temperature 350 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F