  • Mfr # OF-MSP-12-F
  • Zoro # G7102608
Bore Dia.
12 mm
Material
Black Oxide Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
OF-MSP-12-F
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
28 mm
Width
11 mm
Screw Size
M4 x 12
Clearance Dia.
32.0 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Black Oxide Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
Alloy Steel
Item
Shaft Collar,Mountable,12mm,Steel
Style
Round
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Type
Two-Piece
Threaded Mounting Hole
M4
Distance Across Flats
24 mm
Flat to Bore (FB)
6 mm
Weight
0.0755 lbs
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Screw Location (R)
10.01 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm