  • Mfr # FHD-MCL-50-AN
  • Zoro # G108673783
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
System of Measurement
Metric
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FHD-MCL-50-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
For Shaft Diameter
50 mm
Clearance Diameter
84.7 mm
Collar Outside Diameter
78 mm
Collar Width
19 mm
Mount Hole Size
8.73 mm
Bore Diameter
50 mm
Screw Thread Size
M8x25
Screw Length
25 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Item
Mountable Shaft Collar
System of Measurement
Metric
Standards
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Screw Seating Torque
23 N-m
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Finish
Anodized
Included Screws
Clamp Screw
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Collar Construction
1-Piece
Screw Material Finish
Bright
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Collar Material
Aluminum
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Material Grade
2024
Component Mount Type
Face Mount Holes
Bore Type
Round
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Shaft Tolerance
Screw Location from Center
32 mm
Description
Mountable Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 50 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 78 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 84.7 mm, Collar Width 19 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Finish Bright, Resistance Properties Corrosion-Resistant