  • Mfr # LVO-MSP-14-AN
  • Zoro # G008678024
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
System of Measurement
Metric
Screw Seating Torque
2.5 N-m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LVO-MSP-14-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Bore Diameter
14 mm
Collar Outside Diameter
30 mm
Collar Width
13 mm
Lever Height
32 mm
Lever Length
30 mm
Screw Thread Size
M4
For Shaft Diameter
14 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Item
Quick Clamping Shaft Collar
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
System of Measurement
Metric
Screw Seating Torque
2.5 N-m
Handle Color
Orange
Screw Location from Center
11 mm
Lever Part Number
LF30-CL-M4: 12-ZS-O
Collar Material Finish
Anodized
Bore Type
Round
Center to Lever Top
32.2 mm
Collar Construction
2-Piece
Shaft Locking Type
Clamp On
Handle Material
Zinc
Screw Material Grade
303
Shaft Tolerance
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Handle Material Finish
Powder Coated
Collar Material Grade
2024
Collar Material
Aluminum
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 14 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 30 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 13 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 32.2 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 2.5 N-m