  • Mfr # LVO-MSP-30-FZ
  • Zoro # G008673241
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Lever Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LVO-MSP-30-FZ
Lever Length
45 mm
Screw Thread Size
M6
Collar Width
15 mm
For Shaft Diameter
30 mm
Collar Outside Diameter
54 mm
Bore Diameter
30 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Screw Location from Center
21.49 mm
Center to Lever Top
40.8 mm
Shaft Tolerance
Collar Material Finish
Zinc Plated
Collar Material Grade
1215
Collar Material
Carbon Steel
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 30 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 54 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Bore Tolerance +0.050/+0.012 mm