  • Mfr # US20-15MM-15MM-SS
  • Zoro # G800673654
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
31.6 mm
Bore
15 mm x 15 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US20-15MM-15MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
31.6 mm
Length
95.3 mm
Hub Depth
31.8 mm
Yoke Length (LY)
47.6 mm
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
15 mm x 15 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Metric
Weight
0.873 lbs
Max Operating Angle
45°
B2 Shaft Penetration
31.8 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
31.8 mm
Rated Torque
76.8 Nm
Matching Boot
UBOOT20/32-NI-KIT
Style
Round Bore
Max. Torque
384.1 Nm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 15mm x 15mm bores, a 31.6mm outer diameter, and a 95.3mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.