  • Mfr # US20-15MM-7/16"-SS
  • Zoro # G600673656
Outside Dia.
1.245 in (31.6 mm)
Bore
15 mm x 0.4375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
US20-15MM-7/16"-SS
Outside Dia.
1.245 in (31.6 mm)
Length
3.750 in (95.3 mm)
Yoke Length (LY)
1.875 in (47.6 mm)
Hub Depth
1.250 in (31.8 mm)
Bore
15 mm x 0.4375 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Weight
0.873 lbs
Rated Torque
680 in-lb (76.8 Nm)
Max. Torque
3400 in-lb (384.1 Nm)
B1 Shaft Penetration
1.250 in (31.8 mm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
1.250 in (31.8 mm)
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 15mm x 0.4375" bores, a 1.245" (31.6mm) outer diameter, and a 3.750" (95.3mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.