  • Mfr # US24-16MM-12MM-SS
  • Zoro # G000675540
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
16 mm x 12 mm
Material
303 Stainless Steel
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US24-16MM-12MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
38.0 mm
Length
108.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
16 mm x 12 mm
Material
303 Stainless Steel
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
SAE or Metric
Metric
Weight
1.516 lbs
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Max Operating Angle
45°
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
Rated Torque
163.8 Nm
Style
Round Bore
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Max. Torque
819.1 Nm
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 16mm x 12mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 108.0mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.