  • Mfr # USSK24-16MM-14MM-SS
  • Zoro # G300674885
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
16 mm x 14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
USSK24-16MM-14MM-SS
Outside Dia.
38.0 mm
Length
108.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Bore
16 mm x 14 mm
Keyway
5 mm x 5 mm
SAE or Metric
Metric
Max. Torque
819.1 Nm
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Rated Torque
163.8 Nm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 16mm x 14mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 108.0mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.